YAYLAB Nedir?

YAYLAB Nedir?

Yayıncılık Laboratuvarı, bir kitabın yazılış sürecinden baskı sürecine kadar izlediği serüvene destek vermek amacıyla kurulmuştur.

Müdahaleci editörlük, çeviri editörlüğü, çeviri, son okuma, kapak tasarımı, mizanpaj ve yazarların eserlerini uygun yayınevlerine yönlendirme konusunda yazarlara ve yayınevlerine yardımcı olma, öneriler getirme konusunda hizmet vermektedir.

Nasıl başvuracaksınız?

bilgi@yaylab.org üzerinden bize dosyalarınızı ulaştırabilir; deneyimli editörlerimiz, tasarımcılarımız, çevirmenlerimiz aracılığıyla destek alabilirsiniz.

Hizmet Çerçevesi:

  1. Yazarlara ilk dosyalarını yayımlatma desteği: İlk dosyalarını yazan yazarların en büyük zorluğu, eserlerini yayımlatacak yayınevlerine ulaşmaktır. Yay-Lab, bu konuda genç yazarların dosyalarına müdahaleci editörlük hizmeti vererek, onları, dosyalarını yayımlayabilecek uygun yayınevlerine yönlendirmektedir.
  2. Yayınevlerine editörlük, çeviri ve tasarım desteği: Yayınevleri, genellikle “freelance” olarak tanımlanan “dışarıdan” editörlerle, çevirmenlerle, tasarımcılarla çalışmaktadır. Deneyimli ekibimizle, bu konuda yayınevlerine arzu ettikleri hizmeti vermeyi taahhüt ediyoruz. Yayınevine ulaşan her dosyaya editörlük, son okuma, çeviri editörlüğü gibi baskı öncesi gereken tüm aşamalarda da destek veriyoruz. Böylece yayınevleri, gönderdikleri dosyaları baskıya hazır halde teslim alacaklardır.
  3. Web siteleri, e-dergiler için editörlük/çeviri/tasarım/içerik desteği: Matbuu basım yerine internet yayıncılığını tercih eden yayıncılık mecralarına her konuda destek verilmektedir.
  4. Dergiler için editörlük/çeviri/tasarım/içerik desteği: Sektörel dergiler de dâhil olmak üzere, derginin yaratım, baskı ve dağıtım ağının oluşturulması konusunda destek verilmektedir.
  5. Yeni kurulan yayınevlerine lojistik destek:Yayıncılığa yeni adım atmış yayınevlerine içerik, logo tasarımı, yayın planı oluşturma, editör kadrosu oluşturma, dağıtım ağı konusunda yardımcı olunmaktadır.
  6. Tasarım hizmetleri:İllüstrasyon, photoshop, dizgi, ajanda ve takvim tasarımları alanında şirketlerin ve şahısların taleplerine uygun tasarım hizmeti verilmektedir.